Friday, May 28, 2010

Eggs again, but better


You all know my thing about eggs don't you? My hubby makes raw egg, raw milk shakes in the morning so I felt like the price I was paying for my eggs was worth knowing they were good. So how could these eggs get any better?
Well..... I am a huge advocate for getting to know the people you are buying your food from. So I was talking to one of the owners of the Downtown Grocery the other day, and mentioned that I could not find anyone to share a case of eggs with me in order to get the 10% case discount they offer. That would have dropped my eggs down to $4.50 a dozen. Yes, I know that still seems like a lot, but I have good math to back that one up. Besides, when you consider that we go through a loaf of bread and a dozen eggs in the morning, and that feeds six of us for less than a dollar a person. Try doing that at a restaurant on a Sunday morning!
As I was saying, I was telling Blaine that I had not found anyone to share a case, and as many eggs as we eat in a month, there is no way we are going to eat 16 dozen eggs, 10 yes, but a case, afraid not. So, Blaine tells me that if we are eating 10 dozen a month, why not just come out to the farm and he will sell them to us wholesale.
Are you kidding?
Nope.
Then in the same week (because of the same man) I found an organic milk supplier that charges $5 a gallon for certified organic milk. Sooooooooo, long story short, I raised my milk by $1 a gallon, but dropped my eggs by $1.50 a dozen. More eggs, better milk, and come out $0.50 ahead? I would call that a Frugal Friday! What I want to know is, are you on a grocery budget? Do you stick to it and pay only cash, or tally up your receipts when you get home and try not to cry?

3 comments:

  1. That is so neat that you can buy your eggs that way.
    I have been couponing for a few years now and have built up quite a stockpile. I don't even have to use that many coupons now because I've already got most of the stuff already. So I can put a little extra towards better meat, dairy and produce. Of course, when it comes to some things (like meat and butter) I 'stock up' when there's a good sale. Can you believe I recently bought $250 worth of groceries (mostly meat that was BOGO) for $98, and I only used one coupon? The trick is: don't buy it when you need it, buy it when it is on sale and build a stockpile. (I could go on forever about this, LOL!) BTW, I'm not on a budget, but my grocery bill doesn't make me cry, either.
    Hey, thanks for visiting my blog! I'm glad you liked my apron. I try not to leave clothespins on the line--teensy spiders like to make homes on them.

    ReplyDelete